logo
Çağrı Merkezi;
0342 324 70 71
Servis Sorumlusu;
0541 845 51 44

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, çamaşır makinesi devir hızı kaç olmalı, hangi markayı tercih etmeli gibi sorularınıza cevap bulun !

Teknolojinin günden güne gelişmesi ve üreticilerin daha fazla kazanmak için yaptığı ufak kelime oyunları artık elektronik eşya alırken daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Bunların başında yeni bir çamaşır makinesi alırken hangi özelliklere dikkat edeceğinizi bilmek geliyor. Çamaşır makinesi seçimi eski veya bozulmuş çamaşır makinesini değiştirmek isteyen ya da evlenmek üzere olanların sık yaşadığı bir problemdir. Makalemizde çamaşır makinesinin hangi özelliklerinin ne anlama geldiğini ayrıntılı olarak anlatacak ve kısa sürede edindiğiniz bu bilgiler sayesinde doğru çamaşır makinesini almanızı sağlayacağız.

Çamaşır Makinesi için Ayrılan Bütçe

Teknolojik ev aletlerini alırken fiyatına göre çok üst seviyelere çıkalabiliyor. Bu konuda verebileceğiniz maksimum bütçeyi belirlemelisiniz. Günümüzde 600 TL yede 4 bin TL ye de çamaşır makinesi bulunuyor. Merak etmeyin az bütçe ile işinize yarayan kaliteli bir çamaşır makinesi almak mümkün. Eğer aldığınız çamaşır makinesi markalı, kaliteli bir servisi olan, çamaşırlarınızı yıpratmadan yıkayan ve tüllerinizi yırtmayan, çamaşırlarınızı yeterince sıkan bir ürün almak istiyorsanız en az 1300 TL yi gözden çıkarmalısınız. Düşük bütçeli çamaşır makinelerinde servis sıkıntısı, çamaşırların yeterince yıkanmaması vb. sorunlar yaşanabileceği gibi uzun ömürlü olmayacaktır. Aynı zamanda yıkama kapasitesi, sıkma kapasitesi düşük olacaktır. Bu yüzden bütçenizi 1300 TL ve üzerinde tutarak orta seviyeli güzel bir çamaşır makinesi alma şansını yakalayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Devir Hızı Kaç Olmalı

Çamaşır Makinesi alacaklar için ilk kriter devir hızı olmalıdır. Devir hızı çamaşırlarınızı ne kadar sıkacağıyla ilgili bir özelliktir. Örneğin 1200 devir bir çamaşır makinesi dakikada 1200 devir yapacağı yani çamaşırınızı 1 dakika içerisinde 1200 defa döndürerek sıkacağını gösterir. 800 devir bir çamaşır makinesi ise daha az devir yapacağı için sıkma durumu 1200 devir kadar iyi olmayacaktır. Çamaşır makinelerinde sıkma devri 1000 devir idealdir. Fakat 1200 devir olması size ekstra artı katacaktır. Özellikle çamaşırlarını kısa sürede kurutma isteyenlerin devir hızını yüksek olan çamaşır makinelerine yönelmesinde fayda var.

Yıkama Kapasitesi

Bir çamaşır makinesinde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biride yıkama kapasitesidir. Eğer evde en az 4 kişi varsa ya da evde tek kalmanıza rağmen bütün çamaşırlarınızı haftanın bir günü yıkayabiliyorsanız yıkama kapasitesi yüksek olan çamaşır makinelerine yönelmelisiniz. Yıkama kapasitesi 5 kg dan başlamaktadır. İdeal olanı 8 kg dır. Yıkama kapasitesi bir seferde yıkayabileceğiniz toplam çamaşır ağırlığını gösterir.

Çamaşır Makinesi Enerji Harcama Derecesi

Elektronik cihazlarda gördüğümüz A, A+, A++ gibi işaretler cihazların düşük kapasiteli enerji harcadığını gösteren işaretlerdir. Günümüzde A+++ enerji sarfiyatı yapan çamaşır makineleri revaştadır. Bu özellik gerçekten önemlidir. Siz 50-100 TL az vererek bu özelliği önemsemediğinizde, özellikle çok fazla çamaşır yıkayanlar için birkaç ay içerisinde bu para cebinizden elektrik faturası olarak çıkacaktır. Bunun yerine enerji sarfihatı A+++ olan bir çamaşır makinesi alarak elektrikten elde edeceğiniz tasarrufla bu özelliğe harcadığınız ücreti birkaç ayda çıkaracaktırsınız.

Çamaşır Makinesi Su Girişleri

Çamaşır makinelerinin yeni modellerinde sıcak su girişide bulunmaktadır. Bu sayede doğal gazlı evlerde sıcak su çok daha uygun fiyatla sağlanmaktadır. Ayrıca çamaşır makinesi su ısıtmakla enerji harcamadığı için çamaşırları çok daha çabuk yıkayabilmektedir. Bu yüzden çamaşır makinesinin çift girişli olmasına yanşi hem soğuk su girişinin hemde sıcak su girişinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Çamaşır Makinesinde Hangi Markayı Tercih Etmeliyim?

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta doğru markayı seçmektir. Çamaşır makinesinde hangi markayı alacağınıza elbette kendiniz karar vereceksiniz. Fakat bu konuda kendini kanıtlayan markalar mevcut. Bunlar arasında Siemens, Bosch gibi markalar ilk sırada yer alırken, günümüzde LG, Samsung markalarda iyi çamaşır makineleri üretebilmektedir. Yerli üretim olarak belirtilen Arçelik, Vestel gibi çamaşır makinelerinde gayet başarılı ürünler olup uzun ömürlü olarak kullanılabilir.