logo
Çağrı Merkezi;
0342 324 70 71
Servis Sorumlusu;
0541 845 51 44

Bulaşık Makinesinde Ağır Koku Nasıl Giderilir

Bulaşık makinesi kullanımında, uzun süreli bir kullanım sonucunda, makine içerisinde çeşitli küf birikmesi görülebilir. Bu küflerin ve ilk bakışta göze çarpmayan alanlardaki yemek artıklarının birikmesi sebebiyle, kötü bir kokuyla karşılaşabiliriz. İsteyeceğimiz en son şey olan bu ağır koku, tabaklara ve genel olarak yemek takımlarına yansır. Şu adımları takip ederek bulaşık makinesi kokuyor sorununun üstesinden gelebilirsiniz:

1. Filtre Temizliği Bulaşık makinesinde filtre, alttaki tel rafta bulunur. Burayı söktükten sonrasında filtreyi göreceksiniz. Filtre genel olarak içinden suyun geçtiği silindir biçimli devre elamanı olarak tanımlanabilir. Yiyecek veya yemek artıkları burada birikebilir. Sıcak suyla ve sabun kullanarak filtreyi yıkamak önemli bir çözüm seçeneğidir.

2. Bulaşık Makinesinin İç Kısmını Yıkayın Yıkama sırasında doğal olarak makinenin kapağının iç tarafına ve genel olarak bulaşık makinesinin iç alanlarına çeşitli artıklar yapışabilir. Bunlar uzun süreli birikimler sonucunda koku yapmaya elverişlidir. Mutlaka iç tarafları ve tabii ki kapağın iç kısmını ovalayarak temizlemelisiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki, mutlaka temizlik öncesinde tel rafları çıkarın ve bu elemanları da temizleyin. Aynı zamanda bu esnada kapının contasını da çıkarıp temizleyebilirsiniz.

3. Damıtılmış Beyaz Sirkeyle Koku Giderin Sirkenin ağır kokusuna bakarak nasıl olur da koku giderici olabilir diye şaşırabilirsiniz. Anlıyoruz. Ama damıtılmış beyaz sirke güçlü bir koku çekicidir ve koku gidermektedir. Bu açıdan bulaşık makinesi boşken üst rafa bir bardak damıtılmış beyaz sirke koyabilirsiniz. Daha sonrasında tam program açarak bulaşık makinesinin çalışmasını bu şekilde sirkenin etrafa dağılmasını sağlayın.

4. Karbonat İle Makineyi Durulayın Bulaşık makinesini sirke ile yıkadıktan sonrasında alt tarafa diğer bir koku giderici özelliği olan karbonat ilave ediyoruz. Şimdi ise kısa ve sıcak programda makinemizi yeniden çalıştırıyoruz. Böylelikle karbonat ile duruladığımız makinemizin içi pırıl pırıl olacaktır.

5. Arıza Var Mı Kontrol Edin Bazen tabii ki sorun daha derin olabilir. Gaziantep beyaz eşya servisi ile birlikte arıza tespiti yapabilirsiniz. Yukarıdaki adımları yapmanıza rağmen yeniden koku oluşuyorsa, ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Tahliye hortumunda ya da elektrik devrelerinde sorun olup olmadığını kontrol etmek üzere kısa süre içerisinde adres noktaya intikal ediyor olacağız.