logo
Çağrı Merkezi;
0342 324 70 71
Servis Sorumlusu;
0541 845 51 44

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

·  Enerji tüketimi çok önemlidir. Kullanılan su ve elektrik hem cebimize hem de doğaya karşı sorumluluğumuzu doğrudan etkiler. Her ne kadar su kullanımı parasal anlamda çok bir külfet getirmiyor olsa da doğal kaynakların tükenmesine ayrıca yıkama sonrası boşaltılan atık su ile de çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Durumun bilincinde olan markalar ürettikleri ürünleri A, A+, A++ enerji sınıflarına uygun hale getiriyorlar. Ancak markadan markaya ölçüm teknikleri değiştiği için yıkama başına kullanılan su miktarlarını markalar arasında kıyaslamak gerekiyor. X markada 3 programlı bir bulaşık makinesi 10 litre kullanırken Y markada 12 litre kullanabiliyor. Enerji etiketlerine yazılan değerler 50 derece ekonomik programdaki ölçümlere göre hazırlanmaktadır.

·  Mutlaka ama mutlaka her markada aynı gruptaki ürünler karşılaştırılmalıdır. X markada 2 programlı Y markada ise 5 programlı bir bulaşık makinesini kıyaslamak yapılabilecek en büyük yanlıştır.

·  Markalar arasında muadil ürünlerde fiyat farkları oluşabiliyor. Pahalı ile ucuz ürün arasındaki farkın hangi özelliklerden kaynaklandığı konusunda mutlaka bilgi alın.

·  Komşu tavsiyesi her zaman güzel değildir! Genellikle yapılan yanlışlardan bir tanesi komşunun veya bir tanıdığın “çok programlı alma, ben aldım ama tek programını kullanıyorum” uyarılarını dikkate almaktır. Oysa ki bugün bulaşık makineleri kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başını “bardakların çizilmesi” çekmektedir. Birçok bardak 45 dereceden daha fazla sıcaklıklara dayanıklı olmadığı için bu sorunla karşılaşılmaktadır. 4-5 programlı makinelerden itibaren birçok üretici cihazlarına 40, 45 derece programlarını yerleştirmiştir. En güzeli kendi ihtiyacımıza göre bir makine tercih etmek olacaktır.

·  Desibel cinsinden ses seviyesi karşılaştırması yapılması ve bu desibelin nelere yakın olduğunu gerçek hayattan örneklerle pekiştirmek doğru olacaktır. Mesela 48 desibel fısıltı ile eşdeğer ise 54 desibelin hangi seviyede olduğunu az çok tahmin edebiliriz.

·  Enerji tüketim sınıfından sonra en önemli nokta yıkama verimlilik sınıfının da A olmasıdır.

·  Kurutma verimlilik sınıfının A olması bulaşıklarımızın yıkamadan sonra kuru çıkması için oldukça önemlidir. B kurutma verimlilik sınıfında bir ürün almışsak bulaşıklarımızın kupkuru çıkmaması normaldir.

·  Su taşmalarına karşı bir emniyet sisteminin olması da önemlidir.

·  Cihazın üzerinde mutlaka, yıkama, bitirme, tuz, parlatıcı, su göstergeleri yer almalıdır.

·  Bütün deterjanları algılayan bir sisteme sahip bulaşık makinesinde tablet, sıvı veya toz deterjan kullanımında olumsuzluklar yaşanmayacaktır.